Ministers of Foreign Affairs of Uzbekistan and Kyrgyzstan discuss key aspects of bilateral relations
July 23, 2026. 19:55 • 2 min
TASHKENT, July 23. /Dunyo IA/.  Today, Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov met with Jeenbek Kulubaev, Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic, reports Dunyo IA correspondent.
“Had warm talks with H.E. Jeenbek Kulubaev, Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic, today in Cholpon-Ata, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Noted with satisfaction that the relations of friendship, good-neighbourliness, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Kyrgyzstan are reaching a new level.
Particular attention was paid to ensuring the effective implementation of the agreements reached at the highest level.
Reaffirmed our readiness to further strengthen practical cooperation within the United Nations, the Shanghai Cooperation Organisation, the Organization of Turkic States, the Non-Aligned Movement, and other multilateral platforms.