Foreign Ministers of Uzbekistan and Türkiye Sign Action Plan for 2026-2027
TASHKENT, January 20. /Dunyo IA/. Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, and the Minister of Foreign Affairs of Türkiye, Hakan Fidan, today in Ankara signed an Action Plan for 2026-2027, reports Dunyo IA correspondent.
“Today, we signed the Action Plan between Foreign Ministries of Uzbekistan and Türkiye for 2026-2027 years, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - This document serves as a road map of our intense cooperation aimed at creating the most favourable conditions for the peoples in our both countries”.