Ambassador of Uzbekistan holds talks at the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary
BUDAPEST, March 13. /Dunyo IA/. In Budapest, Oybek Shakhavdinov, Ambassador of Uzbekistan held talks with Ádám Stifter, Deputy of the State Secretary for Promotion of Eastern Relations of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, reports Dunyo IA correspondent.
Parties discussed prospects for the development of bilateral cooperation between Uzbekistan and Hungary in 2026, including the organization of mutual visits at various levels and cultural events.
Issues related to strengthening political dialogue and accelerating the coordination of bilateral documents were also deliberated.
Following the meeting, the sides reaffirmed their interest in further developing cooperation and strengthening the strategic partnership between the two countries.