President of Uzbekistan Departed For Kyrgyzstan On Working Visit
TASHKENT, August 31. /Dunyo IA/. At the invitation of President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev departed for Bishkek to attend the regular meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organisation and the SCO Plus meeting, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press-service of the head of our state, the events will address key issues related to further developing cooperation within the SCO and enhancing the organisation’s work, as well as prospects for international and regional cooperation.
President Shavkat Mirziyoyev will also hold a series of bilateral meetings with heads of foreign delegations and attend the opening ceremony of the sixth World Nomad Games.