President of Uzbekistan signs the Board of Peace Charter
ТASHKENT, January 22. /Dunyo IA/. On January 22, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the signing ceremony of the Board of Peace charter in the Swiss city of Davos, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, the event, chaired by the President of the United States Donald Trump, was also attended by heads of state, prime ministers, and foreign ministers from Azerbaijan, Armenia, Argentina, Bahrain, Bulgaria, Hungary, Indonesia, Jordan, Kazakhstan, Qatar, Morocco, Mongolia, Paraguay, Pakistan, Saudi Arabia, Türkiye and other countries.
The establishment of the Board of Peace aligns with Uzbekistan's foreign policy priorities, aimed at supporting peace initiatives and multilateral cooperation. The new body is being formed as part of the implementation of the Comprehensive Plan to end the conflict in the Gaza Strip, which was supported by a UN Security Council resolution.
The Board of Peace is designed to reduce the risks of escalation and create a favourable environment for the economic and social recovery of the Gaza Strip. An opportunity is created to build a New Gaza with a prosperous economy, a peaceful life, with a prospect of establishing a Palestinian state.
The Board includes respected and influential leaders from around the world.
By signing the Charter, Uzbekistan became one of the founding states of the Board of Peace. This signifies our country's readiness to consistently participate in the Board's work and make a practical contribution to the implementation of its mandate in close cooperation with all founding states and international partners.