President of Uzbekistan congratulates President of Azerbaijan and Prime Minister of Armenia on Sheikh Zayed International Zayed Award for “Human Fraternity”
February 05, 2026. 12:48 • 2 min
• 575
ТASHKENT, February 5. /Dunyo IA/. A ceremony was held yesterday in the capital of the UAE, Abu Dhabi, for the presentation of the Sheikh Zayed International Award for “Human Fraternity”, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, Leader of Uzbekistan sent a video message to participants of the ceremony.
In his address, the President of Uzbekistan congratulated Ilham Aliev, President of Azerbaijan and Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia on receiving the prestigious award.
“The joint efforts of these political leaders, aimed at the constructive resolution of a long-standing conflict and the achievement of peace, are truly deserving of such a distinguished honour”, - President of Uzbekistan noted.
He further emphasized that, “The agreement reached serves as a clear example of a responsible approach to addressing complex challenges and represents a truly historic step toward strengthening stability in our vast region. Only through unity, mutual support and partnership can we ensure the shared prosperity and well-being of our peoples”.
President Mirziyoyev also reaffirmed that Uzbekistan advocates for resolving all conflicts and disputes solely through political and diplomatic means, in accordance with the principles of international law and good-neighbourly relations.
The message additionally highlighted the contribution of the leadership of the United Arab Emirates in actively promoting humanitarian initiatives and consistently strengthening the culture of dialogue on the international stage.