“Made in Uzbekistan” products pave the way to the Turkish market through Istanbul exhibition
ISTANBUL, September 2. /Dunyo IA/. Uzbek manufacturers showcased their products at the F-Istanbul international food exhibition, held in Istanbul on August 26–29, reports Dunyo IA correspondent.
Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan Sherzod Ibragimov attended the opening ceremony. He spoke about measures being taken to develop the food industry, enhance the competitiveness of domestic products, and expand export volumes and geographical reach.
The “Made in Uzbekistan” national pavilion was organized with the support of the Chamber of Commerce and Industry, the Embassy of Uzbekistan in Türkiye and the Trade Development Company JSC. The exhibition area covered 800 square meters.
A total of 70 Uzbek enterprises presented their products, including Lord Fruits, GardenCells, Isko, Eco Life Fruits, Sfad, Ermak, Chortoq and Avvali.
The pavilion featured fresh fruits and vegetables, processed food products, confectionery, dried and packaged goods, beverages and other food products.
The participation of Uzbek companies generated considerable interest among foreign buyers and business representatives. B2B meetings and negotiations were held on the sidelines of the exhibition, resulting in agreements to conclude new export contracts.
The exhibition also provided Uzbek enterprises with an opportunity to directly showcase their products to international buyers, establish new partnerships in Türkiye and other countries, and expand their export geography.