May 14, 2026. 18:55 • 2 min
• 148MUSCAT, May 14. /Dunyo IA/. Representatives of the Tashkent-based confectionery company “Murad’ss” conducted a business mission to Oman, where they held negotiations and a series of business meetings, reports Dunyo IA correspondent.
During the visit, the entrepreneurs held a meeting at the Embassy, where issues related to the export of Uzbek confectionery products to Oman, as well as through its territory to the markets of Yemen and East African countries, were discussed.
The sides considered opportunities for optimizing transportation and logistics delivery of products and agreed on assistance from the Embassy in identifying reliable buyers and potential partners.
Separate meetings were also organized in Oman with representatives of major retail chains “Lulu Hypermarket”, which operates more than 35 stores, and “Nesto Group”, which has over 20 outlets.
During the negotiations, product samples under the “Murad’ss” brand were presented, and preliminary agreements on supplies to the mentioned retail networks were reached.