Production of chemical additives for road construction launched in the Bukhara region
VLADIVOSTOK, July 23. /Dunyo IA/. Consul General of Uzbekistan in Vladivostok, Khajiakbar Vakhabov, held an online meeting with Jasur Jumaev, the head and investor of the “Master Innovation” company operating in the Primorsky Krai, reports Dunyo IA correspondent.
During the online meeting, the sides discussed the implementation of the investment project in the Bukhara region, the progress of the enterprise's construction, current operational results and further steps toward its launch.
Project of the “Master Innovation” company is being implemented in the Kagan district of the Bukhara region with the participation of entrepreneurs from Uzbekistan and South Korea. The total investment volume amounts to 15 million dollars. The partners of the project are Jasur Jumaev and the head of the South Korean company “Ezcon”, Kim Seok-Kyun.
Plant is planned to produce D110 chemical additives designed to enhance the quality of cement-concrete products and asphalt-concrete mixtures used in the construction of highways and airfields. In June, 10 tons of products were manufactured as part of the initial testing phase.
It is noted that previously, the production of such goods was not carried out in Uzbekistan, and the necessary materials were imported from abroad.
Once the enterprise reaches its full capacity, it is planned to create approximately 45–50 jobs, supply the country's domestic market, and establish the export of products to neighboring states, including Tajikistan and Afghanistan.