A meeting was held at the Ministry of Foreign Affairs with the Ambassador of Algeria
TASHKENT, August 22. /Dunyo IA/. First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev met with Jamila Achour, Ambassador of Algeria, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, during the meeting, the sides discussed ways to expand bilateral ties in the political, trade and economic, and cultural and humanitarian spheres, as well as deepen cooperation within international organizations.
They also exchanged views in detail on upcoming events planned for the near future and current regional issues.
It is worth recalling that the Ambassador of Algeria, Jamila Ashur, presented her credentials to the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, on July 28, 2026.