June 02, 2026. 19:57 • 47 sec
TASHKENT, June 2. /Dunyo IA/. Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Mirvokhid Azimov met with Yu Jun, the Ambassador of China to our country, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA of Uzbekistan, at the meeting, the parties discussed issues on the current agenda of the all-weather comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and China.
The sides noted with satisfaction that visits and contacts at various levels are planned for 2026 and agreed to continue close cooperation to organize joint events.