On July 29th, President of Uzbekistan to pay a working visit to Kazakhstan
ТАSHKENT, July 28. /Dunyo IA/. At the invitation of President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to Kazakhstan on July 29th, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, Leader of Uzbekistan will take part in the opening ceremony of the third Games of the Future international competitions in Astana.
Games of the Future combine traditional sports disciplines with their digital counterparts.
Competitions will be held from July 29th to August 9th, bringing together participants from over 50 countries, including athletes from Uzbekistan.