January 28, 2026. 19:02 • 2 min
ТASHKENT, January 28. /Dunyo IA/. At the invitation of Recep Tayyip Erdoğan, President of Türkiye, Shavkat Mirziyoyev, President of Uzbekistan will pay an official visit to Türkiye on January 29, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, the visit agenda in Ankara includes the fourth meeting of the Strategic Cooperation Council, to be co-chaired by the two heads of state.
The focus will be placed on the further expansion of the comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Türkiye.
Particular attention will be paid to advancing political dialogue, increasing trade turnover, promoting cooperation projects in priority sectors of the economy and strengthening transport connectivity.
The continuation of active cultural and humanitarian exchanges will also be reviewed. An exchange of views will take place on current aspects of the international and regional agenda.