President visited the Ethno Village in Termez
ТASHKENT, February 27. /Dunyo IA/. President Shavkat Mirziyoyev visited the Ethno Village established in the city of Termez, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, the project has been implemented as a cultural and leisure space with modern infrastructure, designed to showcase the history of Surkhandarya, traditional crafts and the region’s art.
The complex was built with an investment of $10 million. On an area of six hectares, buildings in a historical style, a family guesthouse, a dombra workshop, a bakhshi art exhibition, a national cuisine restaurant, a children’s playground and musical fountains have been constructed.
The village can accommodate 180,000 tourists per year, and permanent jobs will be created here for 250 people. Guests can purchase artisans’ products and observe the process of their creation.
President became familiar with the conditions created in the tourist complex, spoke with artisans, and watched an artistic program prepared for visitors.