President of Uzbekistan receives the Head of a leading U.S. Industrial Gas Producer and Supplier Company
June 16, 2026. 18:10 • 2 min
ТАSHKENT, June 16. /Dunyo IA/.  Today, as part of the Tashkent International Investment Forum, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received “Air Products” Chief Executive Officer Eduardo Menezes, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, issues regarding the expansion of mutually beneficial cooperation with this U.S. company, which is actively investing in the development of high-tech industrial enterprises in Uzbekistan, were discussed.
“Air Products” is one of the world’s leading producers and suppliers of industrial gases, with a market capitalization exceeding USD 60 billion. The company produces 200 million tons of industrial gases annually in more than 50 countries and operates a network of about 750 production facilities.
At present, the company’s total investment in the country has exceeded USD 1 billion. Projects have been completed for processing industrial gases at the “GTL Uzbekistan” plant, producing hydrogen at the Fergana Oil Refinery, producing liquid carbon dioxide at “Navoiazot” and implementing educational programs in Tashkent and Karshi.
Following the meeting, an agreement was reached to accelerate the implementation of new projects involving the company, guided by a “roadmap”.