Presentation of the book “Eternal Beauty of Uzbekistan” held in Beijing
BEIJING, August 4. /Dunyo IA/. Beijing hosted the presentation of the book “Eternal Beauty of Uzbekistan”, reports Dunyo IA correspondent.
Ceremony was attended by representatives of the Embassy of Uzbekistan in China, writers, professors and leaders of international youth organizations.
Book was prepared under the editorship of Ms. Ananda Zhao, General Curator of the International Art Education & Therapy Development Academic Association of the PRC and Shahida Yusupova, Head of the Uzbekistan “Shine Girls” Academy and laureate of the Zulfiya State Prize.
Publication includes short stories, poems, articles and essays written by talented women working in various spheres of life in Uzbekistan.
The main objective of the project is to widely promote the rich cultural heritage and creative potential of the New Uzbekistan on the international stage, support the intellectual potential of women and further strengthen cultural ties and friendly relations between the states.
“Shine Girls” Academy consistently implements a number of initiatives aimed at the personal and professional development of women. To date, more than 70,000 women have completed training at the academy in areas such as personal development, foreign language learning, and preparation for entering the international arena.
Presentation held in Beijing became another vivid testament to the fact that the voice of educated and talented women of Uzbekistan is sounding increasingly confident on the international stage and the national culture and spiritual heritage of our country are receiving well-deserved recognition from the global community.