June 16, 2026. 12:00 • 2 min
TASHKENT, June 16. /Dunyo IA/.  Within the framework of the 5th Tashkent International Investment Forum that commenced today, a large-scale international industrial exhibition began its work this morning at the CAEx exhibition complex, designed to comprehensively demonstrate the investment, manufacturing and export potential of Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
The exposition has become one of the central platforms of the forum, bringing together leading domestic enterprises, industry associations, government structures and foreign partners. Spanning an area of approximately 6,000 square meters, the venue showcases dozens of investment projects and promising production initiatives that reflect the dynamic development of key sectors of the national economy.
The exhibition visitors have the opportunity to familiarize themselves with Uzbekistan’s achievements in the petrochemical, mechanical engineering, electrical engineering, building materials, metallurgical, pharmaceutical, and food industries, as well as retail trade and other strategically important sectors. Particular attention is paid to projects aimed at introducing modern technologies, localizing production, enhancing export potential and creating new jobs.
The exhibition serves as an effective platform for establishing direct contacts between business representatives, international financial institutions, investment funds and government agencies. During the event, participants have the opportunity to discuss prospects for implementing joint projects, attracting investment, and further expanding international cooperation.
The forum’s business program includes panel discussions, sectoral and regional forums, presentations of investment projects, pitch sessions for entrepreneurs, as well as B2B and G2B meetings. New cooperation arrangements are expected to be reached and agreements signed across various sectors of the economy during these events.
As a reminder, according to the Ministry of Investments, Industry and Trade, the 5th Tashkent International Investment Forum is attended by over 8,000 delegates from nearly 100 nations, including heads of international organizations, major investment funds, financial institutions and leading global companies.