A designer from Uzbekistan presented her original collection at Fashion Week in Saint Petersburg
Mokhinur Komolova is a first-year master’s student at the St. Petersburg State University of Industrial Technology and Design. Alongside her professional activities, she is actively involved in public initiatives as a representative of the Union of Youth of Uzbekistan in St. Petersburg and a participant in projects organized by the House of Friendship of the Leningrad Region.
The collection was inspired by the mythical Humo bird and is built around a contrast between traditional Uzbek ikat fabrics, recognized as part of UNESCO’s intangible cultural heritage, and delicate handmade embellishments featuring feathers and bugle beads. The uniqueness of the outfits lies in their harmonious fusion of Uzbek national traditions with elements from Russian folk tales.
The Uzbek designer’s presentation attracted considerable interest and received high praise from the Russian audience. The results of the show generated positive feedback in the media and among the professional fashion community on social media, highlighting the success of this cultural and aesthetic dialogue.
MODAM Fashion Weekend is an international event bringing together the fashion, beauty and art industries. The event was held at the art space of the Gulliver Shopping and Entertainment Complex and featured collections by renowned Russian designers, including Stas Lopatkin, Olga Bolsheva and the KOGEL fashion house, as well as international participants from France, Uzbekistan and Kazakhstan.