Uzbekistan and Poland expand cooperation in the field of vocational education
WARSAW, July 31. /Dunyo IA/. Diplomats of the Embassy of Uzbekistan held a meeting with the management of “Techni Schools”, during which the sides discussed prospects for expanding bilateral cooperation in the field of education, reports Dunyo IA correspondent.
During the talks, parties considered opportunities for introducing modern IT-focused educational programmes in Uzbekistan’s technical colleges, implementing joint projects, enhancing the professional skills of teaching staff, as well as organising practical training and internship programs for students.
In turn, Head of the educational institution, Artur Ciszewski, expressed readiness to establish cooperation with technical colleges in Uzbekistan and promote the exchange of experience in the field of vocational education.
“Techni Schools” is a network of private programming colleges operating in Warsaw and Lublin. Currently, more than 200 students are enrolled across the network’s educational institutions. The colleges cooperate with over 20 leading IT companies, providing students with opportunities for practical training. All students undertake professional internships, while around 80 percent of graduates successfully find employment in their chosen fields.