Investment promotion and export expansion Events held in the Guangdong Province of China to advance cooperation with Uzbekistan
July 30, 2026. 09:00 • 2 min
GUANGZHOU, July 30. /Dunyo IA/. A delegation from the Economic Cooperation Association of Uzbekistan visited the cities of Guangzhou and Foshan in the Chinese province of Guangdong, reports Dunyo IA correspondent.
During the visit, “China (Guangdong) – Asian Quality Products” economic forum, alongside separate meetings and “roundtables”, were organized in cooperation with the leaders and representatives of Chinese associations and companies.
At the meeting with the companies “EFOODLINE” and “Overseas Prominent Brand”, an agreement was reached to organize a wide presentation of products from local enterprises on both online and offline platforms.
During the “roundtable”, which was attended by the President of the Guangzhou Committee for the Promotion of International Trade, Cheng Ximing and representatives from various city companies, a comprehensive presentation was organized for major importers showcasing high-quality confectionery, sweets, as well as semi-finished goods and processed agricultural products manufactured in Uzbekistan.
During the visit, the prospects for implementing an investment project to establish a high-tech greenhouse in the Samarkand region were also discussed; an agreement was reached to organize a visit of the Chinese company's representatives to Uzbekistan in August of this year to conduct on-site operations.