September 06, 2026. 14:30 • 2 min
TOKYO, September 6. /Dunyo IA/. Authoritative Japanese newspaper “The Japan Times” has published an article by Ambassador of Uzbekistan Muhsinkhuja Abdurakhmonov entitled “35 Years of Independence and Unity”, dedicated to the Anniversary of the Independence of Uzbekistan and the dynamics of Uzbek-Japanese relations, reports Dunyo IA correspondent.
Publication emphasizes that the reforms being implemented in Uzbekistan under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev have ensured sustained economic growth. In 2025, the country’s GDP exceeded $145 billion, with the economy growing by 7.7 percent, while gold and foreign exchange reserves surpassed $60 billion for the first time. The volume of investments utilized amounted to $43.1 billion, while the number of tourists visiting the country reached 12 million.
Particular emphasis is placed on the outcomes of the official visit of the President of Uzbekistan to Japan in December 2025 and the first “Central Asia plus Japan” Dialogue Summit. The signing of the Joint Statement on an Expanded Strategic Partnership and around 100 economic agreements elevated cooperation to a new level. The portfolio of joint projects with Japanese businesses exceeded $12 billion, while bilateral trade reached $383 million.
Publication concludes by highlighting the active development of cultural and humanitarian ties, interregional partnership, and preparations for the 35th Anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Japan in 2027.