Guijun Zhang: The past decade in Uzbekistan has been a period of comprehensive innovation and rapid transformation
August 21, 2026. 10:45 • 2 min
BEIJING, August 21. /Dunyo IA/. Executive Director and General Manager of China’s “Haid International” Holdings Limited Guijun Zhang, has extended his sincere congratulations and best wishes to the people of Uzbekistan through Dunyo IA:
“First and foremost, I would like to extend my heartfelt congratulations to the people of Uzbekistan on the occasion of the 35th Anniversary of the Independence.
It is worth noting that the past decade, in particular, has been a period of comprehensive innovation and rapid transformation in the republic.
Under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, successive and profound socio-economic reforms are being implemented in the country. Uzbekistan continues to open its markets and create favourable conditions for investment.
Concurrently, the country is actively promoting the modernization of its industry, infrastructure and agriculture.
Today, Uzbekistan serves as a high-quality investment destination offering immense opportunities for international partners.
Bearing in mind the development needs and priorities of Uzbekistan’s agricultural and livestock sectors, our company stands ready to develop highly pragmatic and intensified cooperation projects.
Once again, I extend my heartfelt congratulations to Uzbekistan on the 35th Anniversary of Independence, wishing the country continued prosperity and progress and its people happiness and well-being.