“El Mundo Financiero”: Youth of Uzbekistan today is a key driver of the country’s rapid digital transformation
August 20, 2026. 16:00 • 2 min
MADRID, August 20. /Dunyo IA/. Leading Spanish publication “El Mundo Financiero” has published an article entitled “Mustaqillik” Generation: New Navigators of the Silk Road”, focusing on Uzbekistan’s sweeping reforms and the role of young people in the country’s development, reports Dunyo IA correspondent.
Publication notes that, as Uzbekistan marks the 35th anniversary of its independence, the “Mustaqillik” Generation has emerged - a generation of people the same age as the sovereign state, forming the backbone of modern society. This generation is today a key driver of the country’s rapid digital transformation, turning Uzbekistan into a major IT exporter and a regional technology hub.
It is emphasized that broad economic liberalization, introduction of visa-free travel for citizens of more than 90 countries, and a policy of openness have fundamentally transformed the country’s international image. Uzbekistan’s traditional cultural code and crafts are being organically integrated into the global fashion industry and creative economy, driven by successful young designers and entrepreneurs.
In conclusion, publication emphasizes that democratic transformations and openness have become a natural demand of society itself. Modern Uzbekistan is confidently establishing itself as a dynamic economic locomotive and a reliable stabilizer across Central Asia.