December 25, 2025. 11:00 • 2 min
ТASHKENT, December 25. /Dunyo IA/. For the bank’s active participation in international financial markets and its innovative approach to implementing modern financial instruments - Uzbek Industrial and Construction Bank (SQB) has been recognized as the winner of the “Central and Eastern Europe (CEE) Deal of the Year” award by the prestigious international publication “GlobalCapital”, reports Dunyo IA correspondent.
“GlobalCapital”, one of the world’s leading financial media outlets known for its in-depth analysis of capital markets, debt and equity instruments, has awarded “Uzpromstroybank” (SQB) the “Central and Eastern Europe (CEE) Deal of the Year” prize. The award is granted under conditions of intense competition, following a rigorous selection process and independent expert evaluation.
Notably, “Uzpromstroybank” is the first corporate financial institution in Uzbekistan to receive this recognition. The award was conferred following the bank’s placement of a $300 million Additional Tier 1 (AT1) international bond on the London Stock Exchange in October 2025. This landmark transaction highlights SQB’s innovative approach to finance and underscores its growing prominence in international capital markets.
The issuance has been recognized as a best practice not only for Uzbekistan but for the entire Central Asian region. Leading global financial institutions acted as bookrunners for the transaction, including Citibank, J.P. Morgan, Mashreqbank, Raiffeisen Bank, Société Générale and Standard Chartered.
According to “GlobalCapital”, despite the challenging global financial market conditions and heightened investor caution, the transaction attracted strong demand. During the placement process, the volume of orders exceeded the size of the issuance by more than four times, reaffirming investor confidence not only in “Uzpromstroybank” but also in Uzbekistan’s financial system as a whole.
The “GlobalCapital” award clearly demonstrates Uzpromstroybank’s international reputation, institutional strength, and the soundness of its strategic development choices. Moreover, it provides a solid foundation for attracting new investors, expanding long-term partnerships, and supporting future large-scale capital transactions.
According to GlobalCapital’s classification, the Central and Eastern Europe (CEE) region includes Poland, Hungary, the Czech Republic, Romania, Bulgaria, the countries of the Balkan Peninsula, the Baltics as well as the Commonwealth of Independent States (CIS).