Uzbekistan and Germany Discuss Cooperation in Organized Labour Migration
FRANKFURT AM MAIN, June 28. /Dunyo IA/. Video conference was organized by the Consulate General of Uzbekistan between representatives of the Migration Agency and the German company “Güven Ambulatory Care Service GmbH”, reports Dunyo IA correspondent.
During the talks, the German side was briefed on Uzbekistan’s current labour migration regulation system. The parties discussed prospects for expanding Uzbek-German cooperation in organized labour migration.
This includes the recruitment of labour resources from Uzbekistan, facilitating employment for specialists with secondary medical education in nursing, and the possible establishment of a specialized educational institution for training medical personnel.
Following the meeting, the sides agreed to continue practical cooperation, hold further consultations with relevant experts, and prepare proposals for joint projects in the training and employment of medical workers.
They also agreed to consider arranging a visit of company representatives to Uzbekistan for more detailed discussions on future cooperation.