April 24, 2025. 09:24 • 1 min
MOSCOW, April 24. /Dunyo IA/. The Embassy of Uzbekistan has launched a vibrant and informative campaign showcasing the country’s tourism potential through video broadcasts on 10 advertising screens located along the central and busiest streets of the Russian capital. The videos are being shown around the clock, reports Dunyo IA correspondent.
The promotional clips, titled "Welcome to Uzbekistan", introduce Muscovites to the majestic minarets and azure domes of Uzbek mosques, as well as the historical landmarks of Samarkand, Bukhara, Khiva, and Shakhrisabz.
With a population of over 13 million, Moscow’s residents and visitors are gaining insight into Uzbekistan’s rich cultural heritage, unique architecture, and all the elements that make the country especially attractive to travelers.
It is worth noting that Uzbekistan is among the top 10 priority tourist destinations for Russian citizens, who are drawn by the country’s ancient history and cultural wealth.