Consulate General of Uzbekistan conducts mobile reception for citizens in Abakan
ABAKAN, December 23. /Dunyo IA/. Diplomats from the Consulate General of Uzbekistan in Novosibirsk held an outreach consular reception for Uzbek citizens temporarily or permanently working in the Republic of Khakassia, reports Dunyo IA correspondent.
During the reception, attendees received detailed guidance on Russian migration legislation, procedures for obtaining replacement documents for lost papers, acquiring work patents, and other relevant issues.
Special attention was given to the importance of preventing citizens from being involved in destructive movements. The Consulate General also shared information about its cooperation with the authorities of Khakassia to protect the rights and interests of Uzbek citizens in the region.
It is worth noting that this was the second outreach consular reception in Khakassia since August of this year.