Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan and the UK Minister for Investment signed a Memorandum of Understanding on Cooperation in the field of healthcare services
February 25, 2026. 21:40 • 2 min
741
TASHKENT, February 25. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, met today in London with the UK Minister for Investment, Lord Jason Stockwood, reports Dunyo IA correspondent.
“Glad to meet H.E. Lord Jason Stockwood, the UK Minister for Investment, today in London, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - We discussed opportunities to expand bilateral cooperation in industry, energy, infrastructure, agriculture, critical minerals, healthcare, and digital technologies.
We signed the MOU on Cooperation in Healthcare Services, laying the foundation for deeper collaboration and the development of pharmaceutical manufacturing capacity in Uzbekistan.
These initiatives provide a platform for sustainable economic growth, responsible partnership, and stronger ties between Uzbekistan and the United Kingdom”.