Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan welcomed the further integration of the UK bank into the national financial system of our country
February 25, 2026. 22:15 • 2 min
TASHKENT, February 25. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, held a meeting in the UK capital with Saif Malik, CEO of Standard Chartered Bank, reports Dunyo IA correspondent.
“Held a productive meeting with Mr. Saif Malik, CEO of Standard Chartered Bank, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - We discussed prospects for expanding cooperation in financing large-scale industrial projects, supporting green energy initiatives, and strengthening engagement with the real sector of the economy. Particular attention was given to opportunities in renewable energy, infrastructure development, and sustainable financing.
We look forward to building a stronger partnership to bring transformative projects to life and welcome the bank’s further integration into our national financial system”.