Grant from Pakistan secured for the Technical College in Alat District of Bukhara
ISLAMABAD, August 25. /Dunyo IA/. With the assistance of the Embassy of Uzbekistan in Pakistan, a grant-in-aid consisting of eight modern tablets and two laptops has been secured for the technical college of Olot district in Bukhara region, reports Dunyo IA correspondent.
One of the primary objectives of this initiative is to provide comprehensive, practical assistance to the development of the Olot district vocational college assigned to the Embassy, enhancing its educational, material and technical potential, while establishing the necessary conditions for students to acquire modern knowledge and practical skills.
Provided modern information and communication technology equipment will serve to further strengthen the material and technical base of the college, enrich the educational process with modern technical tools, and enhance the students’ skills in the effective use of digital technologies.
During a discussion between the diplomats of the Embassy of Uzbekistan and Komil Pirnaev, Director of the Olot District Technical College, parties deliberated on the rational and effective utilization of the grant-in-aid provided by the Pakistani side. They also reviewed plans for the future establishment of an innovative IT-specialized training center on the premises of this educational institution.
Director of the Olot District Technical College expressed confidence that this initiative will serve to strengthen the practical skills of students, further increase the efficiency of the educational process and elevate the quality of training qualified personnel to a new stage.