Youth Parliament Representatives of Uzbekistan to participate in “Educational Module” project in Belarus
August 08, 2026. 11:00 • 2 min
MINSK, August 8. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Nuriddin Mamajonov, met with the Chairperson of the “Belaya Rus” Party, Olga Chemodanova, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, Party Chairperson emphasized that as a result of the historic July visit of the Leader of Uzbekistan to Belarus, bilateral relations were elevated to the level of a strategic partnership.
In this regard, it was noted that on September 25–27th of this year, representatives of the Youth Parliament of Uzbekistan, together with members of the Belarusian youth movement “Iskra”, will participate in the party's “Educational Module” project.
During the negotiations, the possibilities for expanding bilateral trade and economic cooperation were also discussed. In particular, agreements were reached on the implementation of joint projects in areas such as supporting small and medium-sized enterprises, the food and construction industries, information and communication technologies, tourism, as well as at the level of regional interaction.
“Educational Module” is a specialized platform aimed at enhancing the professional knowledge and skills of young managers. Within the framework of the five-day training, the participants will acquire skills in effective management, the development of socio-political initiatives, public speaking preparation, work organization, as well as interaction with society and the media.