June 10, 2026. 12:30 • 58 sec
TOKYO, June 10. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan organized a lecture dedicated to cooperation between Uzbekistan and Japan at Keio University, one of Japan's leading higher education institutions, reports Dunyo IA correspondent.
The event was attended by professors and students of the university.
During the meeting, participants were informed about the reforms underway in New Uzbekistan, the country's economic and investment potential, digital transformation processes, changes in the education sphere, and the country's role in the international arena.
The current state and prospects of the expanded strategic partnership between Uzbekistan and Japan were also discussed, alongside issues of cooperation in trade, economic, educational, innovative and high-tech sectors.
During the Questions & Answers session, participants received answers to their questions regarding Uzbekistan's economic development, tourism opportunities, education system and digital economy reforms.