Embassy of Uzbekistan in Pakistan donates modern tablets to Professional Technical College No. 2 in the city of Khanabad
June 11, 2026. 14:00 • 2 min
ISLAMABAD, June 11. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan in Pakistan has provided a grant to Professional Technical College No. 2 in the city of Khanabad of Andijan region, reports Dunyo IA correspondent.
Embassy donated 10 modern tablets to be used by students studying graphics and design, electrical installation, and information technology. This practical support aims to further strengthen the material and technical base of the educational institution, expand the integration of digital technologies into the educational process, and create favorable conditions for students to acquire modern knowledge and skills.
In addition, the new devices will significantly expand capabilities for using electronic textbooks, working with graphic software, preparing projects and effectively organizing practical training sessions.
During a meeting with the college leadership, the sides also discussed the creation of an innovation center at the educational institution, specializing in computer graphics, design and electrical installation. Following the discussion, the parties reached an agreement on further cooperation to implement this project.
Planned center will facilitate the consolidation of students' theoretical knowledge through practical training, ensure the effective use of modern technologies, and support the training of competitive specialists in professions that are in high demand in the labor market.
The implementation of this grant and promising joint projects will create new opportunities for the students of Professional Technical College No. 2 in Khanabad to master modern professions and technologies, making a significant contribution to the training of qualified and competitive specialists of the future.