Foreign Minister of Uzbekistan and United States Deputy Secretary of State discuss 2026 bilateral agenda
February 05, 2026. 15:16 • 58 sec
• 1002
ТASHKENT, February 5. /Dunyo IA/. Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, met in Washington with Christopher Landau, United States Deputy Secretary of State, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a productive meeting with H.E. Christopher Landau, United States Deputy Secretary of State. - The head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Our discussions focused primarily on ensuring the timely and effective implementation of all agreements reached at the highest level, as well as bringing new promising projects to the table.
We also exchanged views on the bilateral agenda for 2026, reaffirming our shared commitment to further strengthening the enhanced strategic partnership between Uzbekistan and the United States”.