Minister of Foreign Affairs Uzbekistan holds roundtable discussion with leading Egyptian companies in Cairo
June 14, 2026. 11:00 • 2 min
TASHKENT, June 14. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs Uzbekistan Bakhtiyor Saidov held a roundtable meeting with representatives of Egypt’s leading business circles and executives of major Egyptian companies, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a productive roundtable discussion with representatives of Egypt’s leading business circles and major companies at the Federation of Egyptian Industries,” the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote on his telegram-channel. “The meeting brought together executives and representatives of prominent Egyptian companies, including ACDIMA Group, Alexx-Performance, Bell Energy, DALTEX Co, EFC Plants, Elsewedy Electric, ORASCOM Construction, Seagull Petroleum and Mining, REDCON Construction, Travco Group, and In2Metals.
Exchanged views in detail with Mr. Mohamed Zaki El Sewedy, Chairman of the Federation of Egyptian Industries. Discussions focused on expanding ties between the business communities of our two countries, advancing industrial cooperation, and promoting new investment projects.
Also discussed prospects for cooperation in industrial partnership, energy, construction, pharmaceuticals, agriculture, logistics, and infrastructure development.