Foreign Ministers of Uzbekistan and Tajikistan discussed issues of cooperation in bilateral and multilateral formats in Samarkand
November 01, 2025. 16:57 • 54 sec
• 430
TASHKENT, November 1. /Dunyo IA/. Minister of foreign affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met with Minister of foreign affairs of Tajikistan Sirojiddin Muhriddin in Samarkand, reports Dunyo IA correspondent.
"Had a fruitful and candid meeting with H.E. Sirojiddin Muhriddin, Foreign Minister of Tajikistan, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - We discussed the steady progress in Uzbekistan–Tajikistan relations and reaffirmed our shared commitment to further deepening the ties of friendship, trust, and good-neighborliness between our brotherly nations.
Together, we remain focused on strengthening regional cooperation, connectivity, and sustainable development across Central Asia".