Ministers of Foreign Affairs of Uzbekistan and Turkiye hold phone talks to discuss preparations for upcoming High-Level Strategic Cooperation Council Meeting in Tashkent
January 12, 2026. 17:42 • 44 sec
TASHKENT, January 12. /Dunyo IA/. Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, held a telephone conversation today with Minister of Foreign Affairs of Turkiye, Hakan Fidan, reports Dunyo IA corresponde We had an insightful phone conversation with H.E. Hakan Fidan, the Foreign Minister of Turkiye.
“We had an insightful phone conversation with H.E. Hakan Fidan, the Foreign Minister of Turkiye. - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Our conversation spanned various areas of bilateral and multilateral collaboration. We talked about the preparations for upcoming events, strengthening Uzbekistan and Turkiye strategic partnership and addressed both regional and global matters.
The Foreign Ministries of Uzbekistan and Turkiye will maintain strong cooperation to ensure the prompt and efficient execution of all agreements made between our two nations”.