Ministers of Foreign Affairs of Uzbekistan and Pakistan hold phone talks to discuss preparations for upcoming high- and top-level meetings
January 12, 2026. 18:39 • 42 sec
ТASHKENT, January 12. /Dunyo IA/. Today, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, held a telephone conversation with Deputy Prime Minister, Foreign Minister, and Senator of Pakistan, Muhammad Ishaq Dar, reports Dunyo IA correspondent.
“Held a substantive telephone conversation with H.E. Muhammad Ishaq Dar, Deputy Prime Minister, Foreign Minister and Senator of Pakistan, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Our discussion was focused on preparations for forthcoming high-level engagements, including their substantive agenda and expected outcomes. Our priority is to further deepen the strategic partnership and broaden results-oriented collaboration in the period ahead.
Noting the consistent positive momentum in Uzbekistan and Pakistan relations, we underscored the strong foundation of mutual trust and shared understanding that underpins our dialogue”.