Italiya kompaniyalarining O‘zbekiston bozoriga qiziqishi oshmoqda
Attilio Fontana Samarqand bilan aloqalar izchil rivojlanib borayotganini taʼkidlab, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi hamda investitsiya muhiti yaxshilanganini qayd etdi. Shu bilan birga, Lombardiya kompaniyalarini O‘zbekiston bozoriga yana-da faol kirishga chaqirdi.
Forum doirasida “Promos Italia” tomonidan “Andersen Legal” bilan hamkorlikda tayyorlangan Italiya kompaniyalari uchun O‘zbekistonning ishbilarmonlik va huquqiy muhitiga oid tahliliy maʼruza taqdim etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni Samarqand viloyati Bulung‘ur tumanida Lombardiya sanoat zonasini tashkil etish loyihasini namoyish qildi. Tematik sessiyalarda qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, to‘qimachilik, farmatsevtika va sanoat sohalaridagi hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik mahsulotlarini Italiyaga eksport qilish, qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda sanoat uskunalarini mahalliylashtirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Vazir Gvido Guidezi muzokaralar davom ettirilishi va iyul oyida Italiya kompaniyalari delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi rejalashtirilganini maʼlum qildi. Delegatsiyaning Samarqanddagi bo‘lajak sanoat zonasi faoliyati bilan yaqindan tanishishi ko‘zda tutilgan.