Gert Mayer-Syukyoker: O'zbekiston kambag'allikni qisqartirish yo'lida muvaffaqiyatli odimlamoqda
TOSHKENT, 18-sentabr. /Dunyo" AA/. 17-18-sentabr kunlari Namanganda o'tayotgan "Kambag'allikdan farovonlik sari" mavzusidagi III xalqaro forumning germaniyalik ishtirokchisi Gert Mayer-Syukyoker "Dunyo" AA uchun intervyusida anjuman haqidagi fikrlari bilan o'rtoqlashdi:
– Forum qisqa vaqt ichida mamlakat kambag'allikni qisqartirishga salmoqli va muvaffaqiyatli hissa qo'shishi mumkinligini yaqqol ko'rsatib turibdi. Bu natija o'z-o'zidan paydo bo'lmadi. Bunga tizimli ishlar natijasida erishildi.
O'zbekistonning ko'plab hududlarida kompleks rivojlantirish dasturlari — bosh rejalar ishlab chiqildi va amalga oshirildi. Ularning asosiy yo'nalishlari ayollar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash, samarali ijtimoiy faollashtirish va faollashtirishdan iborat.
So'nggi yillarda hamkorlarimiz bilan birgalikda o'n ikkita shunday dasturni amalga oshirdik. Hokim o'rinbosarlari va boshqa mahalliy rahbarlar uchun keng ko'lamli o'quv dasturlarini o'tkazdik. Biz ushbu rejalarni qanday amalga oshirishni birgalikda muhokama qildik va ularga strategiyani aniq natijalarga aylantirishni o'rgatdik. Bu juda muhim, rejalar va konsepsiyalar qimmatli, ammo ular professional va izchil amalga oshirilishi kerak.
Bu jarayonda mahallalarga tayanamiz. Bu yerda hokimlar, ayniqsa, ularning o'rinbosarlari asosiy o'rin tutadi. Biz ularni izchil qo'llab-quvvatlab, o'qitdik va bugungi kunda ular barqaror kelajak poydevorini qo'yib, kelgusi yillarda rivojlanish dasturlarini muvaffaqiyatli amalga oshirishiga ishonchimiz komil.
Bir qarashda, O'zbekiston va Germaniyada mintaqaviy rivojlanish butunlay boshqachadek tuyulishi mumkin. Albatta, farqlar mavjud. Biroq, shu bilan birga, hayratlanarli o'xshashliklar ko'rinib turibdi. Haqiqiy ijtimoiy ehtiyojlarni aniqlash va o'sish potensialini tan olish muhimdir. Ha, Germaniya va O'zbekistonda bu ehtiyojlar har xil, ammo ularni aniqlash va qo'llab-quvvatlash usullari asosan bir xil.
O'zbekiston tajribasidan nimani o'rgandim? Muammolarni ko'p jihatdan biz Yevropada duch keladigan muammolar bilan solishtirish mumkin. Lekin eng qimmatli narsa – bu amalga oshirishdagi izchillik va qat'iyatlilik. Uzoq muddatli hamkorlik va hukumatning faol ishtiroki hal qiluvchi ahamiyatga ega. Ochig'i, ba'zida kambag'allikka qarshi kurashishda O'zbekistonda ko'rayotgan siyosiy qat'iyat va e'tiborni Germaniyada ham ko'rishni istardim.