AQSh ikki hafta ichida Isroil va Eron o'rtasidagi mojaroga aralashish yoki aralashmaslik haqida qaror qabul qiladi
Iyun 21, 2025. 11:15 • 2 daq
TOSHKENT, 21-iyun. /"Dunyo" AA/. Prezident Donald Tramp ikki hafta ichida amerikalik harbiylarning Isroil va Eron o'rtasidagi mojaroda bevosita ishtirok etishi yoki etmasligi to'g'risida qaror qabul qilishini aytdi, deb xabar beradi "Dunyo" AA muxbiri.
Bu haqda Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livitt ma'lum qildi. "Yaqin kelajakda bo'lib o'tishi yoki bo'lmasligi mumkin bo'lgan Eron bilan muzokaralar o'tkazish ehtimoli katta ekanligidan kelib chiqib, men yaqin ikki hafta ichida bir qarorga kelaman", – deyiladi prezident murojaatida.
Uning qo'shimcha qilishicha, AQSh rahbarining "birinchi ustuvor vazifasi" Eron yadro qurolini muvaffaqiyatli yarata olmasligini ta'minlashdir. Bu yangilik AQSh yetakchisi mojaroga kirishish to'g'risida qaror qabul qilmaganini aytganidan keyin, "The Wall Street Journal" gazetasida prezident go'yoki buni amalga oshirgani, lekin uni amalda bajarish bo'yicha hali buyruq bermagani haqidagi xabarni rad etganidan keyin paydo bo'ldi.
Ma'muriyatning ta'kidlashicha, Eron yadro qurolini muvaffaqiyatli yaratishga "hech qachon yaqin bo'lmagan". Prezident razvedka ma'lumotlarini, shu jumladan, shu yil boshida Milliy razvedka direktori Tulsi Gabbardning Kongressga Eron yadro qurolini yaratishni rejalashtirmagani haqidagi fikrlarini rad etdi.
Amerika ommaviy axborot vositalarining ma'lum qilishicha, prezident Eronning uranni boyitish bo'yicha yer osti Fordo yadroviy inshootiga zarba berish imkoniyatini ko'rib chiqmoqda.
Obyektning tog'lar orasida joylashgani Isroil qurollarining unga yetib borishiga to'sqinlik qilmoqda. OAV ko'ra, "GBU-57" aniq boshqariladigan bunker buster bombasi va bunday bombani olib yurishga qodir bombardimonchi samolyotga ega bo'lgan yagona davlat AQShdir.
Bosh vazir Binyamin Netanyaxu, Donald Tramp "Amerika uchun eng yaxshi narsani qilishiga" ishonishini aytdi. Eron zarbalariga uchragan Isroilning Beyersheba shahrida so'zlar ekan, u yana quyidagilarni ta'kidladi: "Aytishim mumkinki, ular allaqachon ko'p yordam berishmoqda".
Eron tomoni, o'z navbatida, Fordodan faqat fuqarolik maqsadlarida foydalanilishini ta'kidlamoqda. Eron tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Said Xatibzoda "BBC" uchun intervyusida "birinchi variant" sifatida diplomatiyaga umid qilishini, ammo portlash davom etar ekan, "hech qanday muzokara boshlay olmaymiz" dedi. Uning so'zlariga ko'ra, AQShning aralashuvi "butun mintaqa uchun do'zaxga aylanadi", tajovuzni davom ettiradi va "shafqatsiz vahshiyliklar"ni tugatishni kechiktiradi. Said Xatibzoda, shuningdek, "bu Amerikaning urushi emas", – deya urg'ulagan.