Belgiyadan munosabat: Tashrif O'zbekistonning Yaqin Sharqdagi hamkorlari bilan aloqalarini chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochdi
Avgust 27, 2025. 16:02 • 2 daq
BRYUSSEL, 27-avgust. /"Dunyo" AA/. Yevroparlament deputatining siyosiy maslahatchisi, "Yevropa demokratik talabalari" (EDS) tashkiloti xalqaro kotibi Ivan Botucharov "Dunyo" AA uchun intervyusida Iordaniya Podshohi Abdulla II ibn al-Husaynning 25-26-avgust kunlari O'zbekistonga buyurgan davlat tashrifi yakunlarini izohladi:
– Tashrif O'zbekistonning Yaqin Sharqdagi hamkorlari bilan aloqalarini chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy munosabatlarni mustahkamlash, yangi iste'mol bozorlarini ochish, shuningdek, ta'lim va sayyohlik oqimini kengaytirish uchun hamkorlik aloqalarini o'rnatish uchun yangi imkoniyatlar ochdi.
Bu sohalarning barchasi O'zbekiston eksport yo'nalishlarini diversifikatsiya qilayotgan Sharqiy O'rta yer dengizi va Ko'rfaz arab davlatlaridan ko'proq sarmoya jalb etayotgan bir paytda ayniqsa muhimdir.
Barqaror, farovon va o'zaro bog'langan Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq Yevropa uchun ham muhim, chunki bu mintaqalar Yevropa xavfsizligi va farovonligiga ta'sir etuvchi asosiy qo'shni mintaqalardir.
Yevropa Ittifoqi ushbu mintaqalar bilan iqtisodiy, savdo, transport va xalqlar o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga intiladi. 2025-yil aprel oyida Samarqandda bo'lib o'tgan "Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo" birinchi sammiti ikki mintaqa o'rtasida yangilangan strategik hamkorlikka asos soldi. YI o'zining "Global darvoza" strategiyasi doirasida Markaziy Osiyo uchun 12 milliard yevrolik yangi investitsiya paketini e'lon qildi, bunda transport, toza energiya va raqamli infratuzilma va boshqa muhim sohalarga yo'naltirilgan.