Samarqandda O'zbekiston Oliy Majlisi va Qirg'iziston Jogorku Keneshi o'rtasidagi parlamentlararo komissiyaning navbatdagi majlisi o'tkazildi
May 13, 2025. 12:39 • 2 daq
TOSHKENT, 14-may. /"Dunyo" AA/. Samarqand shahrida O'zbekiston Oliy Majlisi va Qirg'iziston Jogorku Keneshi o'rtasida hamkorlik bo'yicha parlamentlararo komissiyaning beshinchi majlisi bo'lib o'tdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Parlament yuqori palatasi ma'lumotiga ko'ra, majlisda O'zbekiston-Qirg'iziston munosabatlarining bugungi holati va ularni rivojlantirish istiqbollari ko'rib chiqildi. O'zaro hamkorlikning asosiy yo'nalishlaridan biri sifatida parlamentlararo hamkorlikni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratildi.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, investitsiyalarni jalb qilish va ikki mamlakat o'rtasidagi madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish uchun parlament diplomatiyasidan samarali foydalanish mexanizmlari alohida muhokama qilindi.
Komissiya hamraisi, O'zbekiston Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o'rinbosari Sodiq Safoyev so'nggi yillarda ikki mamlakat rahbarlarining sa'y-harakatlari tufayli o'zaro siyosiy ishonchning mustahkam poydevori yaratilganini ta'kidladi. Bunday sharoitda O'zbekiston va Qirg'iziston parlamentlari davlatlararo munosabatlarni mustahkamlashda muhim o'rin tutadi va ularning faoliyati barcha darajalardagi hamkorlikning strategik yo'nalishini amalga oshirishga ko'maklashishga qaratilgan.
Parlament diplomatiyasi to'g'ridan-to'g'ri muloqot va qonun ijodkorligi sohasida tajriba almashish uchun keng imkoniyatlar ochib berayotgani qayd etildi.
Majlisda qonunchilik sohasidagi hamkorlik tajribasi, yoshlar, ijtimoiy va madaniy dasturlarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Ta'lim, umumiy tarixiy-madaniy merosni asrab-avaylash, gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Ikki mamlakatning sayyohlik salohiyatini ilgari surish, shu jumladan, transchegaraviy yo'nalishlarni rivojlantirish, sayyohlar uchun tartiblarni soddalashtirish va turizm infratuzilmasiga sarmoya kiritishni qo'llab-quvvatlashda parlament qo'llab-quvvatlashi muhimligi ta'kidlandi.
Parlament a'zolari ko'p qirrali ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirishga o'zaro intilishini tasdiqladi va parlamentlararo muloqot bundan keyin ham yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini mustahkamlash hamda O'zbekiston va Qirg'iziston xalqlarining manfaatlarini himoya qilishda muhim rol o'ynashiga ishonch bildirdi.
Majlisdan so'ng O'zbekiston va Qirg'iziston parlament delegatsiyalarining rahbarlari Samarqand shahridagi Kongress markazining Faxriy mehmonlar xiyobonida birgalikda daraxt ekdi.