Joriy yilning 10 oyi davomida O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari o'rtasidagi savdo hajmi 36 foizga oshdi
Dekabr 07, 2023. 10:51 • 3 daq
TOSHKENT, 7-dekabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o'rinbosari Badriddin Abidov va Yevropa tashqi faoliyat xizmati Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari bo'yicha direktori o'rinbosari Lyuk Devin hamraisligida 5-dekabr kuni Toshkent shahrida «O'zbekiston – Yevropa Ittifoqi» hamkorlik qo'mitasining 19-yig'ilishi bo'lib o'tdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi (ISSV) ma'lumotiga ko'ra, uchrashuvning ochilish qismidagi nutqida Badriddin Abidov Yevropa tomoniga O'zbekistondagi islohotlarni qo'llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirib, barqaror iqtisodiy o'sishni ta'minlash, sud-huquq tizimini mustahkamlash tizimi, ta'lim, sog'liqni saqlash va ijtimoiy himoya tizimlarini o'zgartirish, ekologik muammolarga qarshi kurashishga qaratilgan «O'zbekiston – 2030» strategiyasi doirasida mamlakatimizni rivojlantirishning asosiy yo'nalishlarini aytib o'tdi.
Strategiyaning asosiy yo'nalishlari, xususan, 2030-yilga borib yalpi ichki mahsulot hajmini 160 milliard dollarga va aholi jon boshiga to'g'ri keladigan daromadlarni 4 ming dollarga yetkazish, shuningdek, 110 milliard dollar to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, yalpi ichki mahsulotda sanoat va texnologik mahsulotlar ulushini 25 foizdan 32 foizga oshirish, portfel investitsiyalari yiliga 3-5 foiz o'sishini ta'minlash va boshqa vazifalar alohida qayd etildi. Yevropa tomoni mamlakatimizga o'z maqsadlariga erishishda har tomonlama yordam berishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar huquqni qo'llash amaliyotini takomillashtirish, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish bo'yicha hamkorlikning bugungi holati va uni yanada kengaytirish istiqbollarini, shuningdek, 2024-yilga mo'ljallangan siyosiy sheriklik holatini ko'rib chiqdilar. O'zbekistonda amaldagi qonunchilikni takomillashtirish bo'yicha tizimli asosda tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Moliyaviy-texnik, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan fikr almashildi. Asosiy e'tibor Yevropa Ittifoqining Umumiy imtiyozlar tizimi (GSP+) afzalliklaridan foydalangan holda savdo tartib-qoidalarini liberallashtirish va soddalashtirish chora-tadbirlariga qaratildi.
Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmining o'sish dinamikasi yuqori baholandi. 2023-yilning 10 oyida ikki tomonlama savdo hajmi o'tgan yilning shu davriga nisbatan 36 foizga oshib, 4,8 milliard dollarni tashkil etdi. Bu boradagi ishlarni tizimli davom ettirish zarurligiga o'zaro ishonch bildirildi. O'zbekistondan Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga mahsulot eksporti hajmining o'sishi alohida ta'kidlandi, 2021-yildan buyon bu ko'rsatkich 1,5 barobarga oshib, 2022-yil oxirida 794,6 million dollarni tashkil etdi.
Energetika sohasidagi sheriklik masalalari alohida muhokama qilindi. 2030-yilga borib O'zbekiston iqtisodiyotining energiya sig'imini 1,5 barobarga kamaytirish va energiya samaradorligini 20 foizga oshirish asosiy maqsad qilib qo'yilgan. Bu yo'nalishda davlat-xususiy sheriklik asosida umumiy quvvati 11,5 GVt bo'lgan yirik quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo'yicha 28 ta shartnoma tuzildi. Umumiy quvvati 12,8 GVt bo'lgan yana 16 ta loyiha bo'yicha loyihalash ishlari va muzokaralar olib borilmoqda. Yevropa tomoni «yashil energiya» loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun zarur maslahat yordamini ko'rsatadi.
Yuk tashish va logistika sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalasi muhokama qilinar ekan, Yevropa tomoni Transkaspiy xalqaro transport yo'nalishini rivojlantirish orqali O'zbekistonning transport yo'laklarini diversifikatsiya qilishga qaratilgan sa'y-harakatlarini qo'llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Tadbir yakunlari bo'yicha tomonlar savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalardagi hamkorlik bo'yicha tegishli hujjatlarni shakllantirish orqali O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi o'zaro hamkorlik uchun qulay muhitni yanada rivojlantirishga sodiqligini bildirdilar.