Pokiston OAV: O'zbekiston o'zini tadbirkorlar va texnologik jihatdan ilg'or kompaniyalar uchun global markaz sifatida ko'rsata boshladi
Sentabr 21, 2025. 11:35 • 3 daq
ISLOMOBOD, 21-sentabr. /"Dunyo" AA/. Pokistonning yetakchi ommaviy axborot vositalari O'zbekiston startap ekotizimini yaxshilash bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlarni keng yoritmoqda, deb xabar qilyapti "Dunyo" AA muxbiri.
Jumladan, ushbu mamlakatning "Global News Pakistan" axborot agentligi va "The Public Purview" gazetasida "O'zbekistonning startap ekotizimi global innovatsion markazga aylanmoqda" sarlavhali maqolalar e'lon qilindi.
"Besh yil avval O'zbekiston startap ekotizimi yosh deb hisoblanardi. Bugungi tez o'zgarib borayotgan bozor investitsiya faolligining barqaror o'sib borishi, yangi venchur fondlarning ochilishi va global ishtirokning ortib borishi bilan belgilanadi. O'tkazilgan ulkan iqtisodiy islohotlar va innovatsion milliy strategiya tufayli boshqa mamlakatlarda o'nlab yillar davom etgan yutuqlarga qisqa vaqt ichida erishildi. O'zbekiston o'zini tadbirkorlar va texnologik jihatdan ilg'or kompaniyalar uchun global markaz sifatida ko'rsata boshladi", – deyilgan nashrlarda.
Pokiston OAV ta'kidiga ko'ra, 2019-yilda tashkil etilganidan beri IT Park Uzbekistan mamlakatdagi raqamli inqilobda markaziy rol o'ynadi. Texnologik markaz va biznesni tezlatuvchi sifatida xizmat qiluvchi IT Park davlat va xususiy sektorni bog'laydi va shu bilan 3000 ga yaqin IT kompaniyalari va startaplar uchun biznes uchun qulay muhit yaratadi.
"ZeroRisk – bu xorijiy IT kompaniyalar uchun operatsion va tartibga solish risklarini kamaytirish uchun mo'ljallangan bozorga kirish dasturi. Digital Startups – raqamli texnologiya startaplarini dastlabki bosqichda rivojlantirish tashabbusidir. Softlanding – uy-joy, huquqiy yordam va ofis infratuzilmasi bilan yordam beradi. Local2Global – bu mahalliy texnologiya kompaniyalarining xalqaro miqyosda kengayishiga yordam berishga qaratilgan dastur. U keng ko'lamli rag'batlantirish va qo'llab-quvvatlash dasturlarini taklif qiladi", – deya qayd etilgan materiallarda.
Ta'kidlanganidek, O'zbekistonda IT Park rezidentlari uchun asosiy soliq imtiyozlari 0% QQS, korporativ daromad solig'i va ijtimoiy to'lovlarni o'z ichiga oladi. Xabda ro'yxatdan o'tgan startaplar ham ushbu imtiyozlarga ega bo'ladi.
Ma'lum qilinganidek, 2023-yilda O'zbekistonda "Eng yaxshi raqamli texnologiyalar startapi"ni e'tirof etuvchi va ijodkorlikni rag'batlantirish uchun mukofot jamg'armasi 1 million AQSh dollari bo'lgan birinchi "President Tech Award" tanlovi o'tkazildi.
"2024-yil yakuniga ko'ra, O'zbekistonda rivojlanishning turli bosqichlarida 400 dan ortiq faol startap mavjud. Ularning ko'pchiligi allaqachon kengayish va sezilarli o'sish potensialini namoyish etmoqda. Qiymati 1,1 milliard dollarga baholangan "Uzum" raqamli ekotizimi fintex, elektron tijorat va bank yechimlarini taqdim etadi, Kompaniya hozirda oyiga 16 milliondan ortiq foydalanuvchini jalb qilmoqda va yil davomida 150 million dollar sof foyda keltirgan", deb ta'kidlangan manbalarda.
O'zbekistonda "EPAM", "VEON" va "Data Volt" kabi yetakchi transmilliy kompaniyalar allaqachon faoliyat yuritmoqda. "Sturgeon Capital", "FinSight Ventures", "Xanara Investment Management" va 500 Global kabi venchur kapital ishtirokchilari ham mamlakatning rivojlanayotgan texnologik sohasiga katta hissa qo'shyaptilar.
"O'zbekistonda startap yo'nalishi o'zining dastlabki bosqichlaridan ancha rivojlangan. Investitsiyalarning hajmi, tuzilishi va chastotasi o'sishga intilayotgan ambitsiyali kompaniyalarni qo'llab-quvvatlash uchun qulay muhit yaratilayotganini ko'rsatadi. O'zbekiston davlat tomonidan qo'llab-quvvatlangani, malakali kadrlar bilan ta'minlanganligi va doimiy rivojlanib borayotgan kapital bozori tufayli yangi ufqlar izlayotgan xorijiy investorlar va texnologiya kompaniyalari uchun ajoyib namuna bo'lib xizmat qilmoqda", – deb yozgan Pokiston OAV.