Sentabr 07, 2025. 13:46 • 2 daq
PEKIN, 7-sentabr. /"Dunyo" AA/. Xitoyning "Shelkoviy put-revyu" jurnalida "O'zbekiston va Xitoy: global o'zgarishlar davrida strategik sheriklik" sarlavhali maqola chop etildi, deb xabar beradi "Dunyo" AA muxbiri.
Nashrda ta'kidlanishicha, XXI asr xalqaro munosabatlarida nafaqat iqtisodiy manfaatlarni birlashtiribgina qolmay, balki butun mintaqalar uchun yangi yo'riqnomalarni shakllantiradigan ittifoqlar misollari mavjud. So'nggi yillarda hamkorligi yangi davrda har tomonlama har tomonlama strategik sheriklik maqomiga ega bo'lgan O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi o'zaro hamkorlik ana shunday misollardan biridir.
"2024-yil yanvar oyida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev davlat tashrifi bilan Pekinda bo'lib, Xitoy Raisi Si Szinpin bilan uchrashdi. Keyin energetika, sanoat, gumanitar aloqalarni rivojlantirishga oid 40 dan ortiq hujjat imzolandi va 2025-yilning yozida ikki davlat rahbarlari Ostonada yana muzokaralar o'tkazdi va o'zaro ishonchning misli ko'rilmagan darajasini ta'kidladi", – deb yozilgan nashr.
Xabar qilinishicha, ushbu tashriflar tizimli muloqotga asos solgan: tashqi ishlar vazirlarining strategik maslahatlashuvlari formati ishga tushirildi, mintaqalararo almashinuvlar sezilarli darajada faollashdi. Shu tariqa, 2025-yil iyun oyida Samarqand shahrida ikkinchi O'zbekiston-Xitoy hududlararo forumi bo'lib o'tdi va bu ikki davlat o'rtasidagi hamkorlik nafaqat poytaxtlar bilan cheklanib qolmasligi, balki mintaqalarga ham chuqur kirib borishini ko'rsatdi.
Qayd etilganidek, Xitoy bir necha yillardan beri O'zbekistonning eng yirik savdo-iqtisodiy hamkori unvonini saqlab kelmoqda. 2023-yilda o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 13 milliard dollardan oshgan bo'lsa, 2024-yilda bu ko'rsatkich 14 milliard dollarga yetdi.
Maqolada yozilishicha, kelgusi yillardagi maqsad 20 milliard dollar va o'sish sur'atlarini hisobga olsak, bu real ko'rinadi. "Investitsiyalar hamkorlikning strategik xususiyatini tasdiqlaydi. Jumladan, qo'shma loyihalar portfeli 60 milliard dollardan oshdi, birgina 2024-yilda O'zbekiston iqtisodiyotiga 10 milliard dollardan ortiq, 2025-yilning birinchi oylarida esa 3 milliard AQSh dollaridan ortiq sarmoya kiritildi. Mamlakatda Xitoy kapitali ishtirokida 4 mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda, ularning 800 dan ortig'i o'tgan yili tashkil etilgan", – deya urg'ulangan nashrda.
Ikki davlat o'rtasidagi hamkorlik iqtisodiyot doirasidan ham chetga chiqadi. Xitoy texnik va gumanitar yordam, jumladan, tibbiy va ta'lim jihozlarini yetkazib beradi.
Ma'lum qilinishicha, 2026-yilda gumanitar hamkorlikka yangi jihat qo'shadigan madaniyat va san'at haftaliklarini o'tkazish rejalashtirilgan.
Maqola "Bugun biz ishonch bilan aytishimiz mumkinki, Toshkent va Pekin ittifoqi yangi Yevroosiyoning asosiy tayanchlaridan biriga aylandi. Bu hamkorlik bugungi kunning pragmatikasi bilan cheklanib qolmaydi – u global koordinatalar tizimida Markaziy Osiyo kelajagini belgilovchi strategik vektorni tashkil etadi", – deb yozilgan maqola xulosasida.