Iyun 06, 2025. 14:39 • 2 daq
Ukrainaning "Kyiv Diplomatic" jurnali ma'lumotiga ko'ra, agentlik sharhida qayd etilishicha, oltinning jahon narxlarining o'sishi (2024-yil boshidan 2025-yil 25-maygacha kotirovkalar 63 foizga ko'tarilib, unsiya uchun 3358 dollarni tashkil etgan) O'zbekiston eksporti va byudjeti daromadlarining oshishiga, shuningdek, valyuta zaxiralarining yuqori darajasini saqlab qolishga yordam beradi. 1 may holatiga ko'ra, zaxiralar hajmi 49,3 milliard dollarni tashkil etdi, bu 15 oylik importga to'g'ri keladi.
Agentlik hisobotida, shuningdek, davom etayotgan iqtisodiy islohotlar va investitsiyalar va pul o'tkazmalari hisobiga mustahkam ichki talab global savdodagi xavf va noaniqliklarga qaramay, yalpi ichki mahsulotning nisbatan yuqori o'sish sur'atlarini saqlab qolishga yordam berishi ta'kidlagan. S&P ma'lumotlariga ko'ra, fiskal konsolidatsiya choralari (byudjet xarajatlari va daromadlarini optimallashtirish) bilan birgalikda bu hukumatga byudjet taqchilligi va davlat qarzining o'sishini ushlab turishga yordam beradi.
2017-2024-yillarda O'zbekiston yalpi ichki mahsuloti yiliga o'rtacha 5,7 foizga o'sib, 69,6 milliard dollardan 115 milliard dollargacha o'sdi. Aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot 2100 dollardan 3100 dollargacha oshdi.
"Ijobiy prognoz iqtisodiy va boshqaruv islohotlarining davom etishi, shuningdek, fiskal konsolidatsiya bo'yicha chora-tadbirlarning amalga oshirilishi kutilayotganligini aks ettiradi. Reytingni ko'tarish ssenariysi, shuningdek, oltin narxining davom etishini nazarda tutadi, bu esa mamlakat eksporti va byudjet daromadlarini qo'llab-quvvatlaydi", – deyiladi "S&P" hisobotida.