Pokiston OAV O‘zbekiston Prezidentining parlament va xalqqa yo‘llagan Murojaatnomasi haqida yozdi
ISLOMOBOD, 7-yanvar. /“Dunyo” AA/. Pokistonning “Pakistan In the World”, “Global News Pakistan”, “News Network Pakistan”, “Margalla Tribune”, “The world News”, “The Daily Spokesman” nashrlarida O‘zbekiston Prezidentining parlament va xalqqa yo‘llagan Murojaatnomasi mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan turkum maqolalar eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Ularda Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasida taʼkidlangan eng asosiy maqsadlarning mazmun-mohiyati haqida so‘z yuritilgan va ularning ahamiyati chuqur tahlil qilingan.
Manbalarda yozilishicha, asosiy eʼtibor mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, aholi farovonligini oshirish va milliy iqtisodiyot raqobatbardoshligini kuchaytirish masalalariga qaratildi.
“Murakkab va parchalangan tashqi muhitga qaramay, O‘zbekiston iqtisodiyoti barqaror o‘sish surʼatlarini namoyon etmoqda. Joriy yilda mamlakat tarixida ilk bor YAIM hajmi 145 milliard AQSh dollaridan oshdi. Holbuki, bor-yo‘g‘i to‘qqiz yil avval 100 milliard dollarlik marraga erishish juda yuqori ko‘rsatkich sifatida qabul qilingan edi. Bu investitsion jozibadorlik ortib borayotganidan dalolat beradi”, – deyilgan materiallarda.
Taʼkidlanishicha, O‘zbekiston Prezidenti belgilab bergan yana bir strategik ustuvor yo‘nalish – bu ichki talabni rag‘batlantirishdir. O‘zbekistonda ichki bozorni rivojlantirish barqaror o‘sishning asosiy manbai sifatida qaralmoqda. Bu aholi daromadlarini oshirish, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash hamda moliyaviy instrumentlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishni o‘z ichiga oladi. Aynan ichki talab barqaror rivojlanish manbalarini yaratadi va iqtisodiyotni tashqi zarbalardan himoya qiladi.
Shuningdek, kasblarni rivojlantirish va mehnat bozorining yangi arxitekturasini shakllantirish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. O‘zbekiston Prezidenti kasbiy taʼlim tizimini modernizatsiya qilish, yangi kompetensiyalarni rivojlantirish va zamonaviy iqtisodiyot talablariga javob beradigan moslashuvchan, adaptiv mehnat bozorini shakllantirish vazifalarini belgilab berdi.
Bundan tashqari, Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda zamonaviy davlat boshqaruvi va adolatli sud-huquq tizimini shakllantirishni ham muhim vazifalar qatoriga kiritdi. «Asosiy eʼtibor davlat boshqaruvining samaradorligi, ochiqligi va hisobdorligini oshirish, qonun ustuvorligini mustahkamlash, davlat xizmatlarini raqamlashtirish va sud tizimini isloh qilishga qaratildi. Bunday yondashuv samarali boshqaruv va adolatli sud ishonchni, investitsion jozibadorlikni va barqaror barqarorlikni taʼminlaydi», – deya urg‘ulangan.