Iyun 15, 2025. 12:24 • 58 soniya
Xususan, ushbu mamlakatdagi ommabop "Sahm News" elektron nashrida O'zbekiston 2026 yilda Global ekologik fond assambleyasiga mezbonlik qilishi haqidagi ma'lumotni tarqatdi.
"O'zbekistonning Samarqand shahri 2026-yilgi Global ekologik fond assambleyasiga mezbonlik qilish uchun tanlandi. Assambleya Markaziy Osiyoda iqlim o'zgarishi, suv tanqisligi va yer degradatsiyasiga qarshi kurashish uchun mablag' yig'ish platformasiga aylanishi kutilmoqda", – deyilgan materialda.
Qayd etilishicha, 2026 yilda Samarqand shahrida Global ekologik fondning sakkizinchi yig'ilishi va Global ekologik fond kengashining yetmish birinchi yig'ilishi o'tkazilishi rejalashtirilgan. "Bu qaror AQShning Vashington shahrida bo'lib o'tgan Kengashning oltmish to'qqizinchi yig'ilishida qabul qilindi", deya urg'ulangan maqolada.
Saudiyaning yetakchi "Watan News" nashri esa O'zbekiston Prezidentining yaqin kelajakda Bryusselga tashrif buyurishi haqida yozdi. "Bu haqda Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi elchisi Tobgo Klan to'rtinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumda ma'lum qildi", deya ta'kidlangan manbada.
"Bunday tashrif tarixiy voqea hamda O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitimni imzolash uchun noyob imkoniyat yaratadi", – deya Tobgo Klan fikrlaridan iqtibos keltirilgan maqolada