Noyabr 29, 2025. 10:44 • 2 daq
KIYEV, 29-noyabr. /“Dunyo” AA/. Arxeologlar O‘zbekistonda 2300 yildan ko‘proq vaqt oldin mavjud bo‘lgan qalʼa-shahar qoldiqlarini topdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Ukrainaning nufuzli “The New Voice” nashrida yozilishicha, mahalliy aholi ushbu diqqatga sazovor joyni “Baburtepa” nomi bilan biladi. Tadqiqotlarga ko‘ra, shahar taxminan ming yil davomida aholi yashagan maskan bo‘lgan.
Yaqinda o‘tkazilgan tadqiqotda keltirilishicha, shahar 6 gektar (14,8 akr) maydonni egallagan va ehtimol, Buxoroni Xorazm bilan bog‘laydigan muhim savdo markazi bo‘lib xizmat qilgan.
“Ikki yil davomida arxeologlar uchta sektorda qazish ishlarini olib bordi va mustahkamlash inshootlarining qoldiqlarini – qalʼa, qo‘riqlash postlari va mudofaa devorlarini topdi. Loyiha rahbari Sanjar Abdurahimovning taʼkidlashicha, shaharning markaziy qismi, ehtimol, saroy yoki marosim zali vazifasini bajargan. Bu yerda ular keng xonani, unga tutash xonalarni va o‘sha davrning badiiy anʼanalari haqida tasavvur beruvchi yorqin devoriy suratlar (freskalar) parchalarini topgan”, – deb yozgan maqola muallifi.
Shahar hunarmandchilik ishlab chiqarish markazi bo‘lgan. Arxeologlar kulolchilik ustaxonalari, toshga ishlov berish joylari, katta hajmli saqlash idishlari va ko‘plab sopol buyumlarni topishga muvaffaq bo‘ldi .